#ukrpryroda

У Чорнобилі вирубують на меблі радіаційний ліс, розпилену техніку везуть на переплавку

Частина меблів, яка продається в Україні, зроблена з дерев, вирубаних у чорнобильській зоні відчуження. Як підтвердили "Сегодня" у Держагентстві з питань зони відчуження, зараз поблизу Чорнобиля робітники на законних підставах активно розпилюють металеву техніку. Метал далі дезактивують і продають з аукціону на металургійні заводи. За даними спікера Держагентства Павла Семикіна, таким же чином реалізується деревина, яка пройшла радіаційний контроль, з якої виготовляють меблі. 

"Є загальнодержавна програма поводження з радіоактивними відходами. Метал, який порізаний і дезактивований, в подальшому надходить на аукціон. На торги його виставляє власник - або станція, або спецкомбінат. Деревина реалізується таким же чином, через біржу. На деревину також є сертифікат, тобто вона відповідає всім нормам, санітарним тощо", - відповів Семикін. 

Попутно з державою, з Чорнобиля везуть метал та деревину мародери, здаючи їх нелегально в "чорні" пункти прийому. 

На одному з майданчиків, де ріжуть техніку, від великої кількості залишених після катастрофи машин, залишилися лише невеликі частини. 

"Це пункт відстою радіоактивно забрудненої техніки. За держпрограмою, до 2015-го цей майданчик повинен бути очищений від техніки. Дезактивовані фрагменти реалізують, елементи, що не підлягають очищенню, поховають на спецмайданчику. Але нами спільно з МВС та СБУ за останні роки був виявлений факт, коли на чисту територію автомобіль вивозив метал без дозвільних документів і дозконтроля", - розповів керівник Прип'ятської спецпрокуратури Сергій Лукашевич. 

За його словами, не перестали в зоні працювати і мародери. "Лише за минулий тиждень було зареєстровано 5 незаконних спроб вивезення радіоактивного металу. В середині травня намагалися вивезти близько 10 тонн обладнання з декількох енергоблоків, - уточнив Лукашевич. - Виявляємо порушення і в інших напрямках. Був випадок, коли чиновник місцевого лісгосппідприємства організував незаконну порубку радіоактивно забрудненого лісу. Цей чоловік планував продати сировину на приватні пилорами". 

Екологів факт продажу металу і деревини насторожує. "Чи якісна дезактивація - сумнівно, - вважає еколог Володимир Борейко. - Повністю деактивувати матеріали складно. До речі, побутові дозиметри можуть і не виявити всі радіоактивні речовини - радіонукліди адже теж бувають різними. Вантажівок на узбіччях міських трас, з яких розпродають деревину і гравій без дозвільних документів, варто побоюватися - такі товари можуть бути як раз з чорнобильської зони".

Джерело: tsn.ua