#ukrpryroda

ДОБРА ЗВІСТКА ДО ВСЕСВІТНЬОГО ДНЯ ОХОРОНИ ДОВКІЛЛЯ

Напередодні Всесвітнього дня охорони навколишнього природного середовища (5 червня) добра звістка для жителів України, Черкащини та усіх членів Українського товариства охорони природи – нарешті після 3,5 років анти-рейдерської боротьби Черкаський Будинок природи визволено від рейдерів і повернуто природоохоронцям. 

Будинок природи у центрі міста Черкаси був зведений у 1982 році коштами Українського товариства охорони природи, тут виховано не одне покоління дітей і молоді Черкащини у дусі поваги і любові до своєї природи і країни, які нині будують і боронять власну державу. У Будинку природи 21 листопада 1991 року навіть було проведено IX з’їзд всеукраїнського Товариства, як вияв поваги і відзначення заслуг перед Українською природою Черкаської обласної організації Товариства під керівництвом великого патріота Василя Сергійовича Головатюка.

Ми постійно інформували жителів Черкащини й України про хід анти-рейдерської боротьби за визволення Будинку природи, який був захоплений організованою групою осіб у грудні 2015 року. Перед цим вони незаконно зареєстрували майно на неіснуючу адресу у м. Черкаси, вул. Фрунзе, 1/1, фіктивно передали його своїй приватній структурі (ТОВ «ВІЄНА»), а потім фізично захопили реальний Будинок природи у м. Черкаси по вул. Фрунзе, 1.

Боротьба була тривалою – група осіб мала відомих «адвокатів», бізнесменів, державних реєстраторів, службовців, нотаріусів, керівників партійних осередків, окремих депутатів тощо. Рейдери обманювали земляків, буцімто будинком хоче заволодіти «київська хунта», а вони-де рятують його для обласної організації і така інша маячня. Намагалися вводити в оману суддів, два рази закривали кримінальні справи, захопили майно приватних інвесторів, «продавали» й «дарували» один одному і здавали в оренду приміщення будинку, привласнювали кошти в особливо крупних розмірах. Загалом завдали збитків Товариству на 10,8 млн. грн. 

Однак усе стало на свої місця – Черкаський окружний адміністративний суд (суддя Гаврилюк В.О.), Київський апеляційний адміністративний суд (у складі колегії суддів: Троян Н.М., Костюк Л.О., Твердохліб В.А.), Придніпровський районний суд м. Черкаси (суддя Казидуб О.Г.), Апеляційний суд Черкаської області (у складі колегії суддів: Ювшина В.І., Пономаренка В.В., Сіренка Ю.В.), Соснівський районний суд м. Черкаси (судді Чепурний В.П., Пересунько Я.В.) Господарський суд Черкаської області (судді Довгань К.І., Дорошенко М.В., Кучеренко О.І.), Північний апеляційний господарський суд (у складі колегії суддів: Дикунська С.Я., Жук Г.А., Мальченко А.О.), Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду Булгакової І.В., Львова Б.Ю., Селіваненка В.П. не піддались обману рейдерів і ухвалили правосудні рішення. 

І це теж є не менш доброю звісткою для жителів України – у нас є багато чесних і порядних суддів, справедливість можна і треба захищати!

Так, 29 жовтня 2018 року Господарський суд Черкаської області (суддя Довгань К.І.) ухвалив об’єктивне і законне рішення у справі № 925/366/18:

«1. Визнати протиправним та скасувати рішення Державного реєстратора Черкаського міського управління юстиції – Великої Олени Володимирівни про державну реєстрацію права власності від 03.12.2015 р. (реєстраційний запис №12340890) за Черкаською обласною організацією Українського товариства охорони природи (реєстраційний номер об’єкта нерухомого майна 793761871101) на об’єкт нерухомого майна: вбудоване (вбудовано – прибудоване) приміщення в громадському будинку, що зареєстровані як «приватна» власність Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи за адресою: Україна, місто Черкаси, вулиця Верхня Горова (Фрунзе), будинок 1/1.

2.  Зобов’язати Департамент організаційного забезпечення Черкаської міської ради скасувати запис в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно №12340890 від 03.12.2015 р. про державну реєстрацію права власності Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи (реєстраційний номер об’єкта нерухомого майна 793761871101) на об’єкт нерухомого майна: вбудоване (вбудовано – прибудоване) приміщення в громадському будинку, що зареєстровані як «приватна» власність Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи за адресою: Україна, місто Черкаси, вулиця Верхня Горова (Фрунзе), будинок 1/1.

3. Усунути перешкоди у здійсненні права користування та розпоряджання майном Українського товариства охорони природи – Будинком природи у м. Черкаси, вул. Верхня Горова (Фрунзе), 1, шляхом виселення з нежитлових приміщень: Товариства з обмеженою відповідальністю «Вієна» (код ЄДРПОУ 40145583, Черкаська обл., м. Черкаси, вул. Фрунзе, буд. 1/1), Благодійної організації «Фонд збереження рідної природи» (код ЄДРПОУ 39573725, адреса: Черкаська обл., м. Черкаси, вул. Фрунзе, буд. 1/1, оф. 23), Благодійного фонду «Розвиток Черкащини» (код ЄДРПОУ 38843477, адреса: 18002, Черкаська обл., м. Черкаси, вул. Леніна, буд. 105, кім. 401) та звільнення «Будинку природи» у м. Черкаси, вул. Верхня Горова (Фрунзе), 1 від майна вищезазначених підприємств».
 Поскаржилась до Північного апеляційного господарського суду лише так звана «благодійна організація «Фонд збереження рідної природи», яка не має нічого спільного із збереженням рідної природи, а є фіктивною структурою. 

Але 21 травня 2019 року Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів (головуюча суддя: Дикунська С.Я., судді: Жук Г.А., Мальченко А.О.) постановив: «Апеляційну скаргу Благодійної організації «Фонд збереження рідної природи» залишити без задоволення, рішення Господарського суду Черкаської області від 29.10.2018 – без змін. 

Матеріали справи № 925/366/18 повернути до Господарського суду Черкаської області. Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття» (тобто – з 21 травня 2019 року). 

Крім того, 2 травня 2019 року Господарський суд Черкаської області (суддя Кучеренко О.І.), розглянувши справу № 925/1176/18 за позовом Українського товариства охорони природи, ухвалив рішення: 
  • визнати недійсними підроблені групою з семи осіб рішення від імені президії Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи про створення Товариства з обмеженою відповідальністю «Вієна», затвердження його статуту та призначення директоркою Майданік  Марину Олександрівну;
  • скасувати реєстраційну дію: внесення запису в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про проведення державної реєстрації юридичної особи ТОВ «Вієна» (код в ЄДРПОУ: 40145583) від 30 листопада 2015 року за № 10221020000001246».
Таким чином, правовими методами зруйнована одна із схем рейдерського захоплення Черкаського Будинку природи, яка включала незаконне створення фіктивної юридичної особи і передачу їй нерухомого майна.

А 16 квітня 2019 року Верховний Суд скасував рішення Господарського суду Черкаської області від 27.07.2015 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 19.12.2018 у справі №925/2301/14, на підставі якого судом 1-ї інстанції було видано виконавчий документ, що використовувався групою осіб в одній із тіньових схем для протиправного заволодіння Будинком природи.

Цілком закономірний фінал для рейдерства, інакше й не могло бути у державі, яка з такими жертвами виборола європейську перспективу розвитку.

Паралельно завершено досудове розслідування кримінального провадження – колишньому «голові» вручено підозру та обвинувальний акт у вчиненні тяжкого кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 206-2 (рейдерство) Кримінального кодексу України, триває судовий процес у Соснівському районному суді м. Черкаси. Матеріали щодо інших учасників групи виділено в окреме кримінальне провадження, розслідування наближається до завершення.

Необхідно відзначити, що поряд із суддями у нас є також високопрофесійні слідчі, прокурори, які будуть відзначені на державному рівні. Українське товариство охорони природи – найбільша (2 млн. членів) і найдавніша (73 роки) всеукраїнська громадська організація складає їм щиру вдячність і повагу!

Отже, Будинок природи у м. Черкаси визволено від рейдерів і повернуто у повне господарське відання Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи, тобто – усіх жителів Шевченківського краю. Після провітрювання, ремонту та освячення він знов відкриє свої двері природі й людям. 

Тож запрошуємо жителів міст і сіл Черкащини й України – від малих до літніх, а також колективи підприємств та організацій усіх форм власності – вступати у члени Українського товариства охорони природи, оберігати природні багатства країни, разом дбати про наше спільне майбутнє.

Президія Всеукраїнської ради Українського товариства охорони природи  
5 червня 2019 року