#ukrpryroda

ЛЮБОВ ДО РІДНОЇ ПРИРОДИ ОБ’ЄДНУЄ НАРОД У ЗАХИСТІ ВЛАСНОЇ ДЕРЖАВИ

Виступ В.Я.ШЕВЧУКА на XIV з’їзді  Українського товариства охорони природи 27 жовтня 2016 року 

Шановні природоохоронці України!

Перш за все хотів би привітати вас із 110-річчям громадського природоохоронного руху та 70-річчям Українського товариства охорони природи; подякувати воїнам, волонтерам, усім людям, які боронять нашу державу і природу; побажати стійкості і єдності у боротьбі за волю і краще життя, перемоги, миру і гармонії в суспільстві, добра, достатку і благополуччя кожній родині і кожній людині нашої країни.

Мене часто запитують – а які найважливіші здобутки Українського товариства охорони природи за 70 років?

Я відповідаю:

 • по-перше, виховано цілі покоління в дусі тисячолітніх традицій поваги Українського народу до Української природи (трипільська цивілізація, арії, Київська Русь, Запорізька Січ, незалежна Україна);
 • по-друге, саме зусиллями Товариства створена державна система охорони навколишнього природного середовища – спочатку створено Державний комітет по охороні природи, а потім Міністерство охорони навколишнього природного середовища, розпочалося формування природоохоронного законодавства, закладено підвалини для національної екологічної політики;
 • по-третє, більшість всеукраїнських і місцевих природоохоронних організацій вийшли з лона Товариства і сьогодні становлять єдиний строкатий рушник громадянського еко-суспільства в усіх краях і регіонах України; 
 • по-четверте, зроблено безліч добрих конкретних справ (акцій, заходів і т.п.) на благо природи і людини;
 • по-п’яте, Українське товариство охорони природи (після ліквідації цілісної державної системи охорони навколишнього природного середовища з державними управліннями на місцях) залишилось єдиною системною всеукраїнською організацією, яка має обласні організації і здатна формувати й проводити національну екологічну політику, захищати цілісні екосистеми. 

Але зараз – найважчий період з усієї історії Українського товариства охорони природи, в історії незалежної України. 

У цей період вперше за 70 років від створення Товариства після закінчення Другої світової війни (1946 р.) розпочалася, за оцінкою Юрія Щербака – видатного державного і громадського діяча, дипломата, письменника, першого міністра охорони навколишнього природного середовища України, третя світова війна: «2014 рік увійде у світову історію навічно – як рік початку Третьої світової війни, хоча мало хто повірив у це одразу… 

На українські мирні землі увірвалася світова історія в її найтрагічнішій формі – формі війни, урагану вогню та крові.

Руйнівний стовп усесвітнього торнадо перемістився з азійських, близькосхідних і африканських периферій знову в Європу, нагадавши про 1914-й та 1939-й роки.
Україна опинилася на межі загибелі» («Зброя Судного Дня», 2016, с. 7-13).

Безумовно, ця ситуація тяжко вплинула і на діяльність Товариства. Поряд з виконанням своїх статутних завдань, громада Товариства робила й робить усе можливе для захисту і порятунку не тільки рідної природи, а й держави.

1. Робота Президії і Всеукраїнської ради Товариства
У звітному періоді постійно, практично безперервно, працювали Всеукраїнська рада і Президія Всеукраїнської ради, секції, обласні, міські, районні та первинні організації Українського товариства охорони природи.

Пріоритетними були питання захисту держави і охорони природи в цілому в Україні та особливо на територіях, якими прокотився «ураган війни» – в Криму, в окремих районах Донецької і Луганської областей.

Питання «Про екологічні наслідки війни на Донбасі», «Війна є найбільш руйнівним фактором впливу на людей, природу, економіку, політику», «Війна на Донбасі – це друга після Чорнобиля військово-техногенна катастрофа в Україні» та інші були в центрі уваги Товариства, наша інформація та пропозиції надсилались керівництву держави.

Члени Товариства брали й беруть участь в антитерористичній операції, у різні способи допомагають державі відстояти свою незалежність і суверенітет, зберегти природу, внести свій вклад у розвиток країни.

Так, зокрема, у 2013-2014 рр. вчені й експерти Товариства виконали значну роботу для Уряду та Програми розвитку ООН в Україні «Розбудова спроможності економіки України для низьковуглецевого розвитку». Основні результати були передані Кабінету Міністрів України, опубліковані в книзі «Політика енергоефективного розвитку України в умовах зміни клімату». Книга була презентована Уряду і Парламенту України, а вже через 1,5 роки Кабінет Міністрів офіційно проголосив, що альтернативи енергоефективному розвитку в Україні не існує.

30 жовтня 2014 р. на засіданні Всеукраїнської ради Українського товариства охорони природи було розглянуто і затверджено «Стратегію зміцнення фінансової стійкості Українського товариства охорони природи» та «Положення про цілісний майновий комплекс Українського товариства охорони природи».

29 травня 2015 року з Міністерством екології та природних ресурсів України було підписано «Меморандум про спільну державно-громадську діяльність щодо розроблення і реалізації національної екологічної політики та місцевих планів дій з охорони навколишнього природного середовища в Україні».

Предметом Меморандуму є створення партнерських умов по залученню до розробки й реалізації державної та місцевої екологічної політики, національного та місцевих планів дій з охорони довкілля усіх зацікавлених сторін (органи державної влади та органи місцевого самоврядування, громадські організації, приватний та бізнес сектори, науковці, освітяни) на принципах спільної діяльності.

У 2015 р. провідними вченими й експертами Товариства й України було виконано велику роботу по моделюванню сценаріїв і стратегії розвитку країни на період до 2030 р. та підготовлено проект стратегічного документа «Очікуваний національно-визначений внесок України до нової глобальної кліматичної угоди», який був узгоджений з 20-ма міністерствами і відомствами, обговорений на більш як 10 круглих столах і конференціях, затверджений Кабінетом Міністрів України та презентований Президентом України на відкритті Паризького кліматичного саміту. Керівник цієї роботи, голова Українського товариства охорони природи В.Я.Шевчук взяв участь у роботі цього глобального саміту у грудні 2015 р., де майже 200 країнами світу була ухвалена нова Паризька кліматична угода на період до 2030 р.

У 2016 р. нами за участю відомих фахівців країни підготовлена і видана книга «Розвиток заради порятунку», яка містить стратегію розвитку національного господарства та його основних секторів заради порятунку природи, країни, планети.

Науковий і фаховий потенціал Товариства дозволяє нам розглядати й пропонувати науково обґрунтовані шляхи вирішення найбільш складних і важливих проблем для нашої країни, людей і природи. Такими проблемами, зокрема, були проблеми приватизації української землі, як зони особливих міжнародно-безпекових інтересів; низьковуглецевого енергоефективного розвитку економіки та життєдіяльності населення; розвиток природно-заповідних об’єктів як соціо-природних систем; глобальна зміна клімату, заходи з протидії та адаптації до її негативних наслідків; поводження з відходами та багато інших, які розглядались на засіданнях Всеукраїнської ради, Президії Всеукраїнської ради та наукових секціях Товариства.

Діяльність Товариства постійно і широко висвітлювалась у ЗМІ, на науково-практичних конференціях, круглих столах по всій Україні.

Особливо хотів би відзначити і подякувати радіожурналістам (Віктор Ісаков), звукорежисерам (Любов Калабіна), усім дикторам КГРТ «Голос Києва» та Українського радіо за постійне висвітлення природоохоронних питань, життя та ролі нашого Товариства у їх вирішенні, внеску в загальне життя народу. 

Також слід відзначити ще одну важливу подію в житті Товариства – 5 вересня 2014 р. у м. Львів було підписано «Договір про дружні відносини і співпрацю між Почесним консульством Республіки Болгарія в Україні та Українським товариством охорони природи».

Продовжуючи міжнародну тематику, хотів би додати, що в Українського товариства охорони природи склались добрі ділові стосунки з Програмою розвитку ООН в Україні.

На жаль, поряд з успіхами та здобутками Товариства у звітному періоді проявилися і негативні явища. Насамперед – це рейдерство, і що особливо прикро – рейдерські атаки були організовані і здійснюються групами осіб під орудою наших колишніх горе-керівників.  

Так, рейдерське захоплення спочатку Черкаської обласної організації, а потім Черкаського Будинку природи здійснюється у 2015-2016 рр. групою рейдерів за попередньою змовою та під керівництвом колишнього голови обласної організації Роджі Олександра Олексійовича, якого було звільнено з посади ще 12 грудня 2014 р. у зв’язку з необранням на обласній конференції та закінченням терміну повноважень виборної особи. Якщо проводити аналогії, то цей горе-керівник, який багато років готувався до цього, розпочав гібридну війну проти нашого Товариства. Він наніс Товариству і людям не тільки матеріальної шкоди, а й відібрав 2,5 роки від нашої природоохоронної діяльності на боротьбу з організованим рейдерським угрупуванням. 

Цей негарний приклад у 2016 р. підхопив і колишній заступник голови Дніпропетровської обласної організації Сергій Єдаменко – нині слідчий суддя. Тут група осіб шляхом фальсифікації документів і з використанням зв’язків у судах намагається замінити легітимного керівника організації і незаконно ввести в Єдиний державний реєстр юридичних осіб свого представника, щоб захопити обласну організацію, а потім і Дніпровський Будинок природи, який, очевидно, і є основною ціллю рейдерів.

Другою системною вадою стало те, що державні органи влади нічим не допомагають у боротьбі проти рейдерства. Більше того, місцеві органи влади нерідко сприяють рейдерам – органи юстиції беруть (навіть вночі) і реєструють сфальшовані й підроблені «документи»; міліція не розслідує кримінальні провадження, відкриті за очевидними фактами підробки документів та захоплення майна; прокуратура не тільки не контролює дотримання законів, а й примушує слідчих закривати відкриті проти рейдерів кримінальні справи; окремі судді дуже вміло маскують під начебто випадкові «помилки» свої рішення на користь рейдерам і т.д. 

Центральні органи влади (юстиції, поліції, прокуратури) дають своїм місцевим підрозділам формальні доручення, отримують такі ж формальні відписки, знову пересилають їх нам. І тільки громадськість заважає їм займатися своїми справами, примушує до виконання обов’язків, покладених на них державою і суспільством.

Так державу не збудуємо, а люди залишатимуться злидарями на своїй найродючішій у світі землі. Та й її весь час хочуть продати як останній цінний актив, хоч земля, надра та інші природні ресурси, за Конституцією, є власністю Українського народу. Питанням Української землі була приділена всеукраїнська дискусія, проведена в системі нашого Товариства.

За таких умов зростає значимість ще однієї місії Товариства – сприяти формуванню громадянського суспільства, яке не тільки спонукатиме владу до ефективних дій та професійного виконання своїх обов’язків, а й візьме на себе відповідальність за долю держави, природи, людини.

2. Діяльність Всеукраїнських секцій 
При Президії Всеукраїнської ради Українського товариства охорони природи діють 12 всеукраїнських секцій, куди входять провідні вчені й експерти та які працюють над вирішенням найбільш гострих проблем країни: 

 • охорони надр та екологічної геології імені О.С. Щириці (голова – д. т. н., проф. Демчишин Михайло Гордійович);
 • охорони і раціонального використання земель (голова – к. е. н. Ковалів Олександер Іванович);
 • охорони рослинного світу (голова – к. б. н. Новосад Валерій Васильович);
 • захисту мисливської фауни і тваринного світу (голова – Дода Володимир Матвійович);
 • водних ресурсів та атмосферного повітря (голова – Лаврентьєв Георгій Андрійович);
 • правових основ природокористування (голова – д. ю. н., проф., академік НАПрН України Малишева Наталія Рафаелівна);
 • природно-заповідних територій (голова – д. б. н. , проф. Мельник Віктор Іванович);
 • екологічної політики і освіти (голова – д. г-м. н., проф. Білявський Георгій Олексійович);
 • екологічного аудиту (співголови – доцент Навроцький Василь Миколайович, к.е.н. Куруленко Святослав Сергійович);
 • біологічної та генетичної безпеки (голова – Кондратюк Володимир Володимирович);
 • юнацька (голова – Радченко Тамара Дмитрівна);
 • ноосферогенезу і гармонійного розвитку Наукової ради НАН України з навколишнього середовища і сталого розвитку (голова – д. е. н., проф. Шевчук Василь Якович).

Значну роботу проводять наукові секції, що працюють при обласних організаціях Українського товариства охорони природи.

Науковий потенціал всеукраїнських і місцевих наукових секцій, їх творчий доробок і здатність вирішувати широкий комплекс науково-прикладних проблем, дає нам усі необхідні підстави для утворення Української академії природничих наук. 

Практична організація статутної природоохоронної роботи Товариства планується і здійснюється на основі власного «Екологічного календаря Українського товариства охорони природи». У звітному періоді були видані унікальні календарі «Природа і Шевченко», а також «Україна Заповідна» з акцентом на унікальних заповідних територіях, що залишилися на тимчасово окупованих землях України. 

3. Діяльність системи Товариства
В єдину систему Українського товариства охорони природи входять Кримська республіканська, 25 обласних, Київська і Севастопольська міська організації, які об’єднують близько 2 млн. громадян. 

Кримська республіканська організація Українського товариства охорони природи (голова – академік Головін Віктор Петрович) довгі роки працювала на високому науковому рівні, має тісні міжнародні контакти. Членами організації створюються нові сорти рослин, зберігаються їх генетичні банки для майбутнього, проводяться наукові дослідження, природоохоронні заходи, конгреси, конференції. Результати досліджень цілющих властивостей рослин Криму використовуються для оздоровлення людей по всій Україні. 

Вінницька обласна організація (голова – Литвиненко Анатолій Юрійович) також уже протягом багатьох років і десятиліть на високому рівні розробляє і здійснює організаційно-масові, пропагандистські та практичні природоохоронні заходи із залученням членів Товариства, працівників підприємств, учнів шкіл міст і сіл та громадськості Вінниччини.  

Головними пріоритетами в діяльності Волинської обласної організації (голова – Комаров Віктор Васильович) залишаються – проведення природоохоронних акцій та заходів згідно Екологічного календаря Товариства, виховання екологічної свідомості громадян, здійснення заходів екологічної просвіти, покращення громадського контролю за дотриманням природоохоронного законодавства на Волині.

На високому організаційному рівні працює Дніпропетровська обласна організація Укрприроди (голова – Ломакін Павло Іванович). Основна увага приділяється проведенню еколого-просвітницьких заходів серед населення та, насамперед, молоді, підготовці та проведенню екологічних акцій згідно з Екологічним календарем Товариства, просвітницькій, освітній, виховній та видавничій діяльності, секційній науково-прикладній роботі.

Донецьку область в системі Українського товариства охорони природи представляють «Артемгеологія» (нині – «Бахмутгеологія»), яка сприяє вирішенню складного комплексу інженерно-геологічних та індустріально-екологічних проблем регіону, та Донецька обласна організація «Спадщина Донбасу» (голова – Молодан Геннадій Миколайович). Товариство приділяє підвищену увагу питанням забезпечення екологічної безпеки у зоні воєнних дій на окремих територіях Донбасу, бо ці проблеми матимуть дуже довготривалі негативні наслідки не тільки для довкілля. 

Житомирська обласна організація Укрприроди (голова – Рибинський Ігор Євгенович) проводить цілий комплекс заходів по збереженню і відтворенню навколишнього природного середовища Полісся, природних багатств Житомирщини, веде активну просвітницьку діяльність серед населення, виховує дбайливе відношення громадян, насамперед молоді, до природи. 

У Закарпатській обласній організації (голова – Бауман Тиберій Омелянович) проводиться ряд заходів по екологічній освіті й вихованню, залученню учнівської та студентської молоді до організації та проведення екологічних акцій, вивченню, дослідженню, охороні й примноженню природних багатств краю, розвитку й охороні природно-заповідного фонду.

Запорізька обласна організація Укрприроди (голова – Секретарюк Раїса Костянтинівна) постійно спостерігає за екологічною ситуацією в області, має широку інформацію про стан екосистем, індустрію Запорізького краю, техногенний вплив на навколишнє природне середовище. Це дає можливість більш предметно планувати і проводити екологічні акції та заходи, які є найбільш ефективними з урахуванням обмежених можливостей громадськості, практично без державної підтримки, з опорою на власні сили та місцеве населення. 

Івано-Франківська обласна організація Укрприроди (голова – Парпан Василь Іванович) працює на базі відомого не тільки в нашій країні, а й у Європі Інституту гірського лісівництва. Основні зусилля зосереджуються на збереженні Карпат відповідно до Карпатської конвенції. До цих питань додаються техногенно-екологічні проблеми краю, які виникли внаслідок бездумного господарювання та варварської експлуатації природних ресурсів. Саме тому дослідження вчених спрямовуються на те, щоб у XXI столітті перейти до політики сталого розвитку.

Чітко, дружно й злагоджено працює Київська обласна організація Укрприроди (голова – Мазуркевич Олександр Олександрович, заступник – Духота Наталія Григорівна). Основні зусилля спрямовуються на виконання статутних завдань, широке залучення громадськості до збереження сприятливого для життя навколишнього природного середовища. Ведеться змістовна секційна робота, активно працюють міські і районні організації – Білоцерківська міська, Сквирська, Тетіївська, Фастівська та інші районні організації Товариства в Київській області. Найбільше висвітлюють питання екології районні та міські газети: «Новини Надросся» (м. Біла Церква), «Яготинські вісті», «Яготинський край», «Вісник Сквирщини», «Голос Володарщини», «Тетіївська земля», «Обухівський край», «Слово», «Вишгород», «Перемога» (Фастівський район) та ін. 

Київська міська організація Укрприроди (голова – Щепець Микола Степанович) співпрацює з державними та комунальними організаціями та підприємствами, інститутами НАНУ України, вищими учбовими закладами, школами та закладами дошкільного виховання. Особливо тісною є співпраця з КП «Київський міський будинок природи». Активісти організації та колективні члени спільно з іншими громадськими організаціями Києва беруть участь у загальнонаціональних та загальноміських екологічних акціях.

Активно бореться за своє збереження Луганська обласна організація Укрприроди (голова – Дайнеко Леонід Іванович), яка у даний час працює в м. Києві на базі Президії Всеукраїнської ради Товариства. 

Львівська обласна організація Українського товариства охорони природи (голова – Гук Михайло Васильович) значну увагу приділила розвитку міжнародної діяльності, пошуку інвестора і спільному відродженню Будинку природи, перетворенню його в центр громадського і ділового співробітництва з Республікою Болгарія та іншими країнами Європи і їх дипломатичними установами, а також розширенню мережі районних організацій, збільшенню колективного та індивідуального членства, роботі з молоддю, проведенню природоохоронних акцій, пропаганді своєї діяльності на телебаченні, радіо та в інших засобах масової інформації, вирішенню гострих екологічних проблем області і Карпат в цілому.

Змістовно працює Миколаївська обласна організація Українського товариства охорони природи (голова – Любарцев Сергій Васильович). Проводиться робота з охорони земельних, водних, лісових ресурсів, тваринного та рослинного світу, заповідної справи, екологічної пропаганди через телебачення, радіо, друковані засоби масової інформації.

Вагомо діє Одеська обласна організація Укрприроди (голова – Долинський Слава Кирилович), яка має громадянську позицію, здійснює широку просвітницьку і секційну діяльність, проводить природоохоронні акції, веде моніторинг за станом довкілля, у тому числі Чорного моря.

Полтавська обласна організація Укрприроди (голова – Смоляр Наталя Олексіївна) головну увагу приділяє освітній та просвітницькій діяльності, науковій підтримці природно-заповідного фонду, роботі з студентською молоддю, пропаганді екологічних знань серед населення. Нам слід надавати більшої підтримки Полтавській обласній організації, залучати до цієї справи організації із сусідніх областей України, зокрема, Дніпропетровської, Черкаської і басейну ріки Дніпро.    

На високому патріотичному, організаційному і практичному рівні працює Рівненська обласна організація Українського товариства охорони природи (почесний голова – Сацюк Іван Леонтійович, голова – Берташ Борис Миколайович). 

Винахідливо працює Сумська обласна організація Укрприроди (голова – Телєгіна Алевтина Сергіївна). Проводиться системна організаційна робота. Першочергова увага приділяється здійсненню організаційно-масової, практичної та просвітницької природоохоронної роботи серед населення, насамперед серед підростаючої молоді, обміну наявним досвідом, озвученню актуальних місцевих екологічних проблем, здійсненню громадського контролю за станом довкілля та дотриманням природоохоронного законодавства тощо.

З новим ентузіазмом починає відроджуватися Харківська обласна організація Укрприроди (голова – Шупрова Ольга Миколаївна). З початку 2016 року президія обласної організації докладає усіх зусиль, щоб зберегти актив Товариства, залучати жителів області до проведення конкретних природоохоронних заходів, розвивати нові форми роботи, зокрема, громадську екологічну експертизу.

Стабільно й авторитетно працює Херсонська обласна організація Укрприроди (голова – Бичков В’ячеслав Васильович). Зусилля спрямовуються на підтримку розвитку природно-заповідного фонду, охорону природи і природних багатств, екологізацію сільськогосподарського виробництва, боротьбу з підтопленням земель, вирішення проблем відходів. 

Хмельницька обласна організація Укрприроди (голова – Резніков Юрій Олександрович) – провідна організація на Хмельниччині, метою якої є збереження навколишнього природного середовища, природних багатств та захист екологічних прав громадян, у тому числі права на доступ до екологічної інформації та участь у прийнятті екологічно значимих рішень. 

Черкаська обласна організація Укрприроди (голова – Чорний Микола Гаврилович) веде складну боротьбу за збереження Черкаського Будинку природи (на жаль, і в нашій системі за 70 років з’явився зрадник Товариства – колишній голова організації Роджа О.О., який організував групу рейдерів і намагається привласнити Будинок природи). Незважаючи на рейдерську атаку, нове керівництво організації, колективні та індивідуальні члени Товариства в Черкаській області одним з найголовніших факторів вирішення екологічних проблем вважають розвиток і розширення природно-заповідного фонду, запровадження заходів з енергоефективності, науковий підхід до вирішення екологічних проблем, формування екологічної свідомості суспільства. Проводяться природоохоронні акції, конференції, заходи з Екологічного календаря Товариства.

Чернігівська обласна організація Українського товариства охорони природи (керівник – Потоцька Світлана Олександрівна) для виконання своїх статутних завдань активно взаємодіє з вищими і середніми спеціальними науковими закладами, студентською молоддю, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, а також з усіма громадськими організаціями екологічного спрямування. 

Чернівецька обласна організація Українського товариства охорони природи (голова – Коржик Віталій Павлович) спільно з краянами здійснює ряд заходів, що спрямовуються на охорону, збереження та раціональне використання природних багатств, розширення екологічної мережі Карпат, екологічну науку й освіту, підвищення екологічної свідомості населення, попередження порушень природоохоронного законодавства. 

Ініціативно й публічно у попередні роки діяла Севастопольська міська організація Укрприроди (голова – Шестак Валентин Володимирович), яка спрямовувала свої зусилля на боротьбу за екологічну чистоту міста, його озеленення, співпрацю із спорідненими громадськими організаціями та науковими установами, збереження природної та культурної спадщини.

На жаль, внаслідок анексії Криму і війни на сході України Кримська республіканська і Севастопольська міська організації, частина Луганської і Донецької обласних організацій Товариства опинилися на тимчасово окупованих територіях України. Треба обов’язково зберегти зв’язки і відродити ці організації, щоб забезпечувати охорону природи та природних багатств, екологічну безпеку на цих унікальних землях. 

Отже, діяльність Українського товариства охорони природи є надзвичайно широкою – від конкретних природоохоронних акцій до вирішення складних загальнодержавних проблем та виховання поколінь у дусі любові і поваги до рідної природи, що об’єднує народ у захисті своєї власної держави Україна.

Для цього активісти і члени Товариства використовують весь напрацьований упродовж семи десятиліть різноманітний арсенал форм, методів і способів ведення статутної діяльності. Залежно від часу і можливостей цей арсенал змінюється – перевага надається то матеріальним, то духовним чинникам, але у центрі його завжди йдуть поруч людина і природа, тобто саме життя, бо Природа – це Храм Життя. 

Василь ШЕВЧУК, голова Президії Всеукраїнської ради Українського товариства охорони природи, доктор економічних наук, професор

27 жовтня 2016 р.