#ukrpryroda

Глобальне потепління: нові прогнози

Британська метеорологічна служба переглянула свій прогноз щодо того, як зміниться світова температура впродовж наступних кількох років. За новими даними, до 2017 року середня температура планети зросте на 0,43 °С. Раніше йшлося про 0,54 °С. Зміна прогнозу пояснюється тим, що метеорологи застосували нову комп’ютерну модель, яка бере в розрахунок дещо інші параметри.
Втім, метеослужба наголосила, що ці розрахунки носять експериментальний характер і не скасовують попередніх довгострокових прогнозів. А саме – значного потепління, що відбудеться впродовж наступного століття.

Основою для порівняння для всіх прогнозів є середня світова температура за 1971–2000 рр.

Згідно з попередньою моделлю, температура в 2012–2016 рр. мала би бути на 0,54 °С вищою, ніж середня температура за цей період (з областю невизначеності 0,36–0,72 °С).

Натомість нова модель, HadGEM3, дає на п’яту частину менший прогноз: 0,43 °C (з областю невизначеності 0,28–0,59 °C).

Іншими словами, це лише трохи вище, ніж температура рекордного 1998 року, коли тихоокеанський феномен Ель Ніньйо сильно підігрів планетарний клімат.

Тож якщо прогноз правильний, то впродовж двох наступних десятиліть середня температура планети лишатиметься відносно стабільною.

Підозри блоґосфери

На ці дані охоче посилаються ті, хто вважає, що борці з глобальним потеплінням перебільшують його загрозу.

Кліматологи метеорологічної служби та інших центрів докладають значних зусиль, щоб зрозуміти, що ж відбувається з кліматом у останні роки.

"За відсутності вулканічних вивержень, глобальна температура зростатиме, причому щороку, починаючи з 2013-го, із ймовірністю один шанс із двох побити наявні температурні рекорди" (Британська метеослужба)

Найочевидніше пояснення – зміна природних циклів: сонячної активності, океанічних течій та температур.

Як повідомив прес-секретар метеослужби, "це точно не означає похолодання – довгострокова тенденція потепління порівняно з 50-ми, 60-ми чи 70-ми роками зберігається. Наш прогноз – температури будуть близькими до рекордних рівнів останніх років. А оскільки природні зміни є циклічними, рано чи пізно повинна настати зворотна тенденція".

Той факт, що оновлений прогноз було опубліковано на сайті метеорологічної служби 24 грудня без жодних коментарів, викликав деякі підозри в блоґерів.

Однак у Метеослужбі кажуть, що вони просто поспішали якомога швидше опублікувати щойно отримані дані.

Майбутні фактори впливу

Ці дані відображають прогноз на десятиліття і є частиною експериментального проекту, розпочатого в 2004 році й покликаного заповнити пробіл між щоденними прогнозами і довгостроковим прогнозом на століття.

Але це нова і дуже складна область досліджень, оскільки природні чинники взаємодіють тут з антропогенними парниковими газами в умовах, коли ключові температури – в глибинних шарах океану – лишаються невідомими.

Одна з цілей цього проекту – мати змогу швидко перевірити точність моделей, які використовуються для прогнозування кліматичних змін.

Минулого місяця в журналі Climate Dynamics опублікували статтю, у якій автори – науковці з метеослужби та 12 інших міжнародних дослідницьких центрів – об’єднали дані кількох моделей, щоби створити прогноз на наступні 10 років.

"Декадні прогнози – наука молода; ми не знаємо усіх факторів, що впливатимуть на клімат в майбутньому, не знаємо, як відповідатиме наша модель на ці впливи, крім того, є проблема ініціалізаційних шоків – усе це може спричинити значні похибки в прогнозі", – попереджають автори.

Але врешті-решт підсумовують: "за відсутності вулканічних вивержень, глобальна температура зростатиме, причому щороку, починаючи з 2013-го, із ймовірністю один шанс із двох побити наявні температурні рекорди".

Увага до прогнозів метеослужби зростатиме в ході роботи над черговим звітом Міжурядової групи експертів з питань зміни клімату при ООН (IPCC), що має бути опублікований у вересні цього року.

Джерело: bbc.co.uk