#ukrpryroda

Французькі науковці: Середземному морю загрожує смерть через засміченість


Французька наукова експедиція покликана визначити рівень концентрації сміття в Середземному морі. Вчені хочуть скласти карту засміченості.

Французькі науковці взялися ретельно досліджувати засміченість Середземного моря. За їхніми підрахунками, в ньому плаває близько 290 мільярдів мікрочастинок сміття. Однак точно нічого не відомо ані про рух сміття, ані про те, як воно змінюється з часом. Прояснити ситуацію і має наукова експедиція, яка стартує цього літа, повідомляє інформаційне агентство AFP.

Починаючи від кінця липня, у межах місії «Середземне море в небезпеці» науковці на 17-метровому вітрильнику ходитимуть між Лігурійським морем і Французькою Рив’єрою. Вони збиратимуть зразки води, які аналізуватимуть на засміченість. За допомогою супутникових знімків потім планується визначити напрямки морських течій, що допоможе зрозуміти, як пересуваються й розподіляються в морі мікрочастинки переважно пластикового сміття, пояснив керівник експедиції Бруно Дюмон.

Це не перша подібна експедиція. 2010-го і 2011-го року науковцям вдалося з’ясувати, що «сміттєвий суп» у Середземному морі загалом є більш концентрованим, ніж в Атлантичному та Тихому океанах. Результатом роботи нової експедиції має стати карта засміченості Середземного моря. Вони сподіваються, що це допоможе місцевим громадам краще боротися із забрудненням. За допомогою цієї самої карти можна буде визначити й місця для встановлення контрольних пунктів, розповів координатор місії Ґабріель Ґорскі з морської обсерваторії у французькому місті Вільфранш-сюр-Мер.

Як правило, найбільш забрудненим море є в районах великих міст або біля витоку річок, продовжив Ґорскі. За його словами, важливу роль також відіграють течії. Потоки води підхоплюють сміття, з часом воно розчиняється до дрібних часток. Ці мікрочастки сміття потрапляють у харчовий ланцюжок. Через рибу вони опиняються й на наших тарілках. «Виходить, що ми фактично з’їдаємо пластикові пакети», - не без сарказму зауважив Ґорскі.

Смертельна загроза для моря

Особливо драматичною ситуація є в південній частині Середземного моря, застерігає Дюмон, який нещодавно повернувся з Алжиру. За його словами, тенета рибалок часто наполовину заповнені сміттям. У рамках місії «Середземне море в небезпеці» запроважується й роз’яснювальна програма, аби спонукати країни Північної Африки також скласти карти засміченості води. На думку французьких науковців, якщо нічого не робити, то за 30-40 років через сміття Середземне море може перетворитися на мертве.


Джерело: dw.de