#ukrpryroda

Українські екологи ризикують життям, викриваючи зловживання бізнес-структур

Вбивство на Дніпропетровщині еколога Володимира Гончаренка поповнило список природоохоронців, які загинули через професійну діяльність. 
«Боротьба за збереження природи безпосередньо пов’язана з кримінальним світом. За всі багатства, які є в Україні борються не тільки екологи, а й олігархічні бізнес-групи. Ми бачимо скільки було вбивств екологів, але ніхто покараний не був», - сказала Голосу Америки лідер громадської організації «Київський Форум» Рена Назарова.

«Проблема в тому, що люди, які володіють природоохоронними об’єктами та мають доступ до природних ресурсів – це люди при владі».

Володимир Гончаренко, голова громадського руху «За право громадян на екологічну безпеку», помер у реанімації у Дніпропетровську через два дні після того, як 1-го серпня під час поїздки на дачу його жорстоко побили невідомі.
Колеги-екологи переконані, що убивство напряму пов’язано з його активною громадською роботою. Так, за чотири дні до побиття, він організував прес-конференцію, на якій розповів, що знайшов місце в регіоні, де зберігається 180 тонн радіо забрудненого металобрухту.

За інформацією, яку він оприлюднив під час прес-конференції, близько шести років тому одне з металургійних підприємств регіону отримало списані теплообмінники, які використовувалися на виробництві високотоксичних хімічних речовин. Як доказ цьому він наводив факти, що робітники, які різали ці металеві вироби – отруїлися. Місцеві екологи говорять, що влада відмовлялася бачити будь-які проблеми пов’язані з цією темою.

«В цьому бізнесі задіяні великі комерційні структури, мета яких була отримати прибуток на дуже небезпечних речах, адже вони відкопали той забруднений метал щоб продати, а не мали права робити цього», - сказав головний ко
ординатор громадянської кампанії «Форум порятунку Києва» Віталій Черняховський. «Ми розуміємо як у нас працюють правоохоронні органи – сьогодні еколога вбили, якщо так все пройшло, то завтра ще когось вб’ють - все сходить з рук».

Справу Гончаренка порівнюють з убивством київського еколога Олексія Гончарова у 2009-му році. Він тоді активно протидіяв намиванню та продажу піску у заповіднику Жуків острів. В день, коли його побили до смерті, він збирався показати журналістам місця, де відбувалися екологічні порушення.

Екологи говорять, що так само, як поповнюється список їх колег, яким погрожували чи навіть вбили за те, що вони стали на заваді чиємусь бізнесу, так само збільшується кількість екологічних проблем в Україні. 

Найбільш очевидні пов’язані з забрудненням повітря та води. За словами керівника організації «Національний екологічний центр» Ярослава Мовчана за роки незалежності ситуація не змінилася і в повітря, як і раніше, викидається кілька мільйонів тонн сажі.

«Тому не варто дивуватися, що ми живемо все менше, що падає імунний стан, що люди стають все більш хворими. Це результат того, чим ми дихаємо та що ми п’ємо», - сказав Мовчан. 

Вирішення проблеми експерти вбачають у створенні відповідної законодавчої бази, дотримання якої б суворо контролювалося. Проте, екологи відзначають, що моніторинг програм партій, показав відсутність в них екологічної складової. А мажоритарні учасники перегонів, тільки зрідка згадують про «наболілі» екологічні теми для конкретного регіону, які можуть підкинути кілька балів на округу.


Джерело: ukrainian.voanews.com